Taras kompozytowy czy drewniany?

Taras stanowi niezwykle ważny element przestrzeni naszej działki. Taras jest swoistą wizytówką naszego domu, dlatego tym bardziej należy zatroszczyć się o jego walory estetyczne, jak również właściwości techniczne. Deski na taras z kompozytu to świetny zamiennik desek drewnianych, które na pierwszy rzut oka wyglądają niemal identycznie. Deski z drewna posiadają charakterystyczne dla jego struktury zwoje, które nadają mu niepowtarzalnego wyglądu. Estetyka desek kompozytowych jednak nie ustępuje tradycyjnym deskom. Szeroki wachlarz wariantów kolorystycznych pozwala przystosować deski tarasowe do danego otoczenia.

Tarasy drewniane od kilkudziesięciu lat niezmiennie cieszą się popularnością, jednak po piętach depczą im tarasy kompozytowe.

Deski tarasowe – kompozytowe

Deska kompozytowa to nowoczesne rozwiązanie w sam raz dla miłośników innowacyjnych rozwiązań, które poprawiają komfort życia codziennego. Deska tarasowa kompozytowa to idealny przykład produktu kompletnego – łączy w sobie dwa zróżnicowane komponenty, które wzajemnie się uzupełniają. Kompozyt wykorzystywany do produkcji desek tarasowych to mączka drzewna z drzew liściastych oraz polimery termoplastyczne, czyli popularne PCV. Każdy, kto posiada w swoim ogrodzie taras z desek wykonanych z kompozytu może potwierdzić, że ich faktura świetnie oddaje charakter drewnianego surowca.

Ponadto deski kompozytowe na taras stanowią rozwiązanie całkowicie ekologiczne, które nie zaburza funkcjonowania środowiska naturalnego. Po upływie przydatności, tarasowe deski kompozytowe mogą być poddane recyklingowe, dzięki czemu nie przyczyniamy się do niszczenia ekosystemu.

Charakterystyka desek plastikowych

Deska WPC (z ang. Wood Plastic Composite) jest produktem o szerokim zastosowaniu. Może być podstawą konstrukcji tarasowej, a także ogrodzeń, altanek czy stanowić wykończenie brzegów basenów. Uniwersalność deski tarasowej PCV bierze się z jej wytrzymałości i wyjątkowej odporności na wilgoć i wodę. Powłoka deskistanowi warstwę ochronną, która nie dopuszcza substancji płynnych do jej głębszych partii. Dodatkowo nie przepuszcza ona szkodliwego promieniowania UV, które ma niezwykle zły wpływ jeśli chodzi o deski drewniane, które pod wpływem suchych warunków zaczynają pękać i kruszeć.

Deska tarasowa z kompozytu polimerowo-drzewnego nie wymaga specjalnych prac konserwacyjnych. Dzięki temu, że deska PCV powstaje bez wykorzystania klejów, nie ulega ona deformacjom czy rozwarstwieniom. Deski tego typu są barwione na etapie produkcji, dlatego też nie wymagają dodatkowego malowania w trakcie użytkowania.

Taras kompozytowy – montaż

Instalacja systemów tarasowych kompozytowych może nie jest zbyt skomplikowana, jednak wymaga doświadczenia w podobnych pracach manualnych. Bazą tarasu kompozytowego są płyty betonowe lub wylewka, która utrzyma w ryzach całą konstrukcję. Następnie należy przymocować legary, a najlepiej zrobić to za pomocą specjalnych wkrętów. Dalszym krokiem będzie przytwierdzenie klipsów montażowych, które ułatwią nam utworzenie dylatacji. Do klipsów startowych montuje się profile kompozytowe. Pozostaje tylko umieścić listwy maskujące w miejscach, które tego wymagają.

Deska tarasowa – cena

Ceny paneli kompozytowych są niezwykle zróżnicowane. Najtańsze deski kupimy za niewielkie pieniądze – w granicach kilkudziesięciu złotych za metr kwadratowy. Na rynku dostaniemy również deski lepszej jakości, za które możemy zapłacić nawet do kilkuset złotych za jeden metr kwadratowy. Legary i pozostałe akcesoria do desek kompozytowych dodatkowo zwiększają koszta montażu tarasu.