Notariusze Lodz – intercyza, czyli umowa majątkowa małżeńska

Intercyza, czyli tak zwana umowa majątkowa małżeńska, podpisywana jest w wybranych małżeństwach, gdy małżonkowie chcą posiadać osobne majątki. W jaki sposób można ustanowić intercyzę? Zapraszamy do sprawdzenia!

Gdy dwie osoby biorą ze sobą ślub, wówczas automatycznie pojawia się pomiędzy nimi wspólność majątkowa, która uregulowana jest odpowiednimi przepisami prawnymi. Oznacza to, że praktycznie wszystko, co małżonkowie nabędą podczas trwania związku, jest ich wspólną własnością.

Zdarza się jednak, że małżonkowie chcą, aby ich majątki także po zawarciu związku małżeńskiego były osobne. Wówczas ustanowić można intercyzę, do czego potrzebni będą notariusze Lodz czy też w innej miejscowości.

Umowę taką może przygotować dla nas między innymi biuro notarialne Maciej Krakowiński, Magdalena Krakowinska, które świadczy swoje usługi w Łodzi.

Czym dokładnie jest umowa majątkowa małżeńska? Jakie niesie ze sobą skutki? W jaki sposób jest ona zawierana? Zapraszamy do sprawdzenia!

Notariusze Lodz – czym jest umowa majątkowa małżeńska?

Umowa majątkowa małżeńska, która jest określana także mianem intercyzy, jest rodzajem umowy majątkowej, którą zawierają pomiędzy sobą małżonkowie albo osoby, które planują zostać małżonkami.

Gdy taki akt notarialny nie zostanie zawarty, wtedy pomiędzy małżonkami tworzy się wspólność majątkowa. Zatem intercyza skutkuje inną niż zwykle sytuacją majątkową pomiędzy małżonkami.

Małżonkowie mogą zdecydować się wtedy na zawarcie określonych umów:

  • rozszerzona wspólność majątkowa
  • ograniczona wspólność majątkowa
  • rozdzielność majątkowa
  • rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków

Każda z powyższych umów ma swoje plusy i minusy, dlatego też warto rozważyć je przed zdecydowaniem się na zawarcie jednej z nich.

Aby umowa tego rodzaju była ważna, konieczna będzie kancelaria notarialna, w której podpiszemy odpowiednią umowę.

Notariusze Lodz – intercyza tylko u notariusza

Aby intercyza miała moc prawną, konieczny będzie notariusz. Takie usługi świadczą obecnie wszystkie kancelarie notarialne Łódź, a także w innych miastach na terenie całego kraju.

Umowa ta musi mieć formę aktu notarialnego, ponieważ wtedy, gdy nie zawrze się jej w obecności takich prawników jak notariusze Łódź czy w innych miastach, wówczas nie będzie skuteczna.

Małżonkowie muszą zatem wybrać się do kancelarii notarialnej, gdzie będą mogli wybrać takie usługi notarialne i dokonać sygnowania umowy majątkowej małżeńskiej w odpowiadającym im zakresie.

Warto przy tym wskazać, że intercyzę można podpisać jeszcze przed małżeństwem. Jednocześnie nie można zawrzeć dokumentu tak, aby posiadał moc wsteczną.

Oczywiście, intercyza może być zmieniona w trakcie trwania związku – może być zniesiona albo zmieniona. Wtedy także trzeba odwiedzić takiego prawnika jak notariusz Lodz czy w innym wybranym mieście.

Notariusze Lodz – ile kosztuje intercyza – umowa majątkowa małżeńska?

Za intercyzę notariusz w Łodzi pobierze opłatę. Ile trzeba będzie zapłacić? Zgodnie z taksą notarialną kancelarie notarialne mogą pobrać opłatę w maksymalnej wysokości do 400 złotych. Do tej kwoty dolicza się także podatek VAT. Dodatkowo zapłacimy za wypisy umowy.

Gdy szukamy kancelarii notarialnej, w której będzie można zawrzeć intercyzę, możemy znaleźć oferty przez internet, na przykład po wpisaniu do wyszukiwarki słów „kancelaria notarialna łódź” czy „notariusz łódź”. Możemy umówić się na spotkanie w najbardziej dogodnym terminie.