Protezy zębowe – stałe czy ruchome?

Protezy zębowe to czasami jedyne rozwiązanie dla osób, które borykają się z brakiem uzębienia. Bez względu na to, z jakich powodów doszło do utraty zębów, warto uzupełnić ubytki, aby szczęka się nie zapadła. Czy protezy zębowe to dobre rozwiązanie? 

Proteza stała czy ruchoma?

Otóż, protezy zębowe można podzielić na dwa rodzaje ruchome oraz stałe. W przypadku wyboru tych pierwszych trzeba wyrobić sobie nowe nawyki, bo protezę trzeba będzie regularnie czyścić, w nocy najlepiej namoczyć ją w specjalnym płynie. Higiena w tym wypadku jest bardzo ważna, inaczej mogą rozwijać się stany zapalne. To, dlatego kluczowe jest to, żeby przynajmniej raz na pół roku udać się do dentysty w celu skontrolowania jamy ustnej. Innym rodzajem protezy zębowej jest stała, która jest uważana za najbardziej zdrowym i komfortowym rozwiązaniem. Takie zęb wyglądają bardzo naturalnie i wygodnie się je nosi. To świetna opcja, ponieważ w tym wypadku nie trzeba martwić się o to, że proteza wypadnie czy będzie wymagała wymiany. 

Koszty

Przed decyzją dotyczącą protezy, warto porównać wszystkie za i przeciw i oszacować swój budżet. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale wykonanie stałej protezy niejednokrotnie może okazać się tańsze, niż wykonanie protezy zębowej ruchomej. Dlaczego? Należy doliczyć takie wydatki, jak klej do protez, tabletki czyszczące, szczoteczki specjalistyczne, a także regularne wizyty u dentysty. Prawda jest taka, że zazwyczaj pacjenci wymieniają protezy ruchome raz na 5 lat, tymczasem protezy zębowe stałe są trwalsze, więc wystarczają na zdecydowanie dłuższy czas.