Zastosowanie zestawów hydroforowych

W instalacjach wodnych stosowane są pompy, ale również inne urządzenia jak między innymi zestawy hydroforowe. Atutem takich zestawów jest budowa kompaktowa, a także brak konieczności posiadania specjalnego pomieszczenia do montażu urządzenia. Pozwala to przechowywać hydrofory nawet w szafkach, które znajdują się pod zlewozmywakami.

Gdy wybiera się zestawy hydroforowe trzeba określić jak zamierza się go użytkować. Istotne jest określenie maksymalnego zapotrzebowania na wodę w budynku, który ma być hydroforem zasilany. Trzeba wiedzieć jakie powinno być minimalne ciśnienie, a także minimalna wysokość podnoszenia wody przy minimalnym ciśnieniu. Warto również określić sposoby sterowania, które mają być używane w pompach, co bezpośrednio będzie wpływało na sposób użytkowania urządzenia.

Przy wybieraniu zestawów hydroforowych można skorzystać z pomocy w postaci specjalnych kart doboru. Wykorzystując taką kartę dobór zestawu hydroforowego można wpisać podstawowe wartości instalacji oraz uzyskać informacje o parametrach, które powinien posiadać zestaw hydroforowy 100l.

Najważniejsze cechy hydroforu

Hydrofor stosowany jest do podnoszenia ciśnienia nie tylko wody. Przy zastosowaniu hydrofora do innych typów instalacji niezbędne jest zdecydowanie się na urządzenia o specjalnych parametrach. Jednak podstawowym zastosowaniem zestawów hydroforowych jest wykorzystanie ich w instalacjach wodnych. Warto przy wybieraniu takiego zestawy hydroforowego brać pod uwagę najważniejsze cechy jak między innymi wielkość. Gdy wybiera się zestaw hydroforowy, który ma pełnić funkcję głównego zbiornika w instalacji niezbędne jest decydowanie się na urządzenia, których pojemność nie jest mniejsza niż sto litrów. Natomiast konieczne może być zdecydowanie się na bardziej rozbudowane pod kątem pojemności hydrofory, gdy takie będzie zapotrzebowanie w konkretnej instalacji. Trzeba również brać pod uwagę, że postawienie na większy hydrofor pozwala uzyskać większe ciśnienie w instalacji, co pozwala ograniczyć pracę pomp. Przekładać się to może na zwiększenie żywotności pomp, gdyż będą się one znacznie rzadziej włączały do wykonania pompowania wody w instalacji.

Kształt hydrofora

Przy decydowaniu się na hydrofory większych rozmiarów najczęściej będą one umieszczane w piwnicach. Warto wówczas odpowiednio określić kształt urządzenia. Zdecydować się można na zestaw hydroforowy mający cylindryczny kształt, który jest najbardziej rozpowszechnionym. Natomiast zestaw hydroforowy może być zarówno poziomy jak też pionowy. Wpływa to na możliwość montażu zestawów hydroforowych. Przy wybieraniu zestawów hydroforowych niezbędne jest zdecydowanie się również na odpowiednie wybranie miejsca, gdzie taki zestaw się umieści.

Na rynku zestawów hydroforowych można korzystać z dostępu do bardzo różnych modeli. Poszczególne urządzenia różnią się zarówno budową, jak też pojemnością. Warto jest zapoznać się z poszczególnymi modelami zestawów hydroforowych, co dotyczy również oceny producentów realizujących hydrofory, gdzie warto postawić na sprawdzone na rynku firmy.